ביקור ילדים ומתנדבים אצל דיירי בתי אבות סיעודיים

ביקור ילדים ומתנדבים אצל דיירי בתי אבות סיעודיים

חפש מרכז
צור קשר
ביקור ילדים ומתנדבים אצל דיירי בתי אבות סיעודיים
ביקור ילדים ומתנדבים אצל דיירי בתי אבות סיעודיים
דיירי בתי אבות סיעודיים מרגישים לעתים קרובות בודדים ולא מעורים בחברה. פיתוח קשרים חזקים יותר בין האנשים המבוגרים האלה והקהילה שמסביבם יכולים להוות יתרונות עצומים לצעירים ולמבוגרים כאחד. אנשים קשישים, אפילו אלה עם אובדן זיכרון כזה או אחר או מגבלות קוגניטיביות, עדיין יכולים ליהנות מהביקור. ילדי בית ספר יסודי מעריכים לעתים קרובות את ההזדמנות לעשות שינוי בחייו של אדם מבוגר. ילדים ההולכים לביקורים בבתי אבות סיעודיים, לומדים כיצד לתקשר עם אנשים שונים מהם ולומדים מהי אחריות – כיוון שהאנשים המבוגרים תלויים בהם.

בעוד ביקור בודד בבית אבות הוא ניסיון חשוב לילד שעשוי להאיר את היום למבוגר, הרי שביקורים מתמשכים על פי תוכנית קבועה הם יעילים יותר. אחד מחברי הצוות באחד מבית האבות טען בעניין זה, "אנחנו לא רוצים שזה יהיה 'בואו נלך לראות את הזקנים' כמו לראות אטרקציה תיירותית, אלא סדרה מתמשכת של ביקורים המאפשרת הבנה ופיתוח אמון שהם חיוניים לחיבור אמיתי בין אנשים בכל גיל".

רצוי להכין את הילדים מה לצפות במהלך ביקור ב בתי אבות סיעודיים (למשל: הדיירים היושבים על כיסאות גלגלים, ריחות לא מוכרים, חלק מהדיירים לא מראים תגובה וכו'), ולענות על כל השאלות והחששות שעשויים להתעורר אצלם. לדבר על הרגשות המתעוררים אצלם לשמע ביקור אנשים מבוגרים.

במהלך ביקורים של אחד-על-אחד, ילדים צריכים קצת עידוד עדין להתגבר על ביישנותם. מבוגר אחראי כמו הורה או מורה יכול לייעץ להם כדי שיקבלו ביטחון לנהל דוח שיח עם הדיירים הקשישים. לדוגמא, ילדים יכולים לדבר על מה שהם עשו בבית הספר, או על התחביבים שלהם או ענף ספורט שהם משחקים בו. זה עשוי להוביל לשאלות על ספורט או על תחביבים שהמבוגר מתעניין בו, או שיחלוק את זיכרונותיו מימי בית הספר שלו. ילדים צעירים יכולים להביא בעל חיים אהוב כדי להציגו לדיירים.

לאנשים מבוגרים עם כמה מגבלות תפקודיות, קריאת ספר המכיל תמונות בחברת ילד יכולה להיות שוברת קרח גדולה. קריאה מפיגה את הלחץ ועוזרת לבדר אחד את השני. פעולה פשוטה אחרת העוזרת למבוגרים לתקשר עם הצעירים כוללות תיעוד כמה מחוויות חייהם המשעשעות או החשובות על ידי האדם הצעיר בכתיבה, צילום או באמצעים אחרים.

לאנשים מבוגרים רבים אין אף פעם מבקרים והם מבלים את ימיהם בודדים. זה לא חייב להיות כך. האם זה בגלל שאנחנו לא רוצים לחשוב על עצמנו כמזדקנים? האם אי פעם היית בבית אבות או במרכזי קשישים? איך הרגשת? ביקור כזה לא מתאים רק לילדים, כדאי גם לך לערוך ביקור בבית אבות סיעודי הקרוב אליך. לפניך כמה טיפים כלליים לשם כך:

אתה יכול לבצע ביקור פורמלי, לדבר עם דיירים שונים אחד-על-אחד, או לעשות מצגת כמו מחזה קצר, הרצאה קלילה או שירה (אתה יכול אפילו להזמין את הדיירים להשתתף בשירים מוכרים על ידי שירה בציבור או מחיאות כפיים).
הקפד לתכנן את הביקור לפחות יומיים מראש. תאם עם בית האבות שידעו שאתה מגיע. לעתים קרובות הם יכולים להציע ביקור לדיירים שונים שלא זוכים לכך לעיתים קרובות.
הזמן הטוב ביותר לבקר הוא בדרך כלל באמצע הבוקר, בין 10.00 ל-12.00, או בשעות אחר הצהריים מ-16.00 עד 18.00.

תינוקות ופעוטות המחייכים ומלאים באנרגיה עשויים להפוך את הביקור לשמח יותר, כפי שעושים ילדים ובני נוער מבוגרים יותר. כדאי לוודא שהפעוטות ישנו והוזנו לפני כן.

ילדים יכולים להביא מתנות מעשה ידיהם לדיירים, כמו ציורים או כרטיסים צבעוניים, או להביא פרויקטים שעשו כמו אלבום עם קריקטורות מצחיקות (שילדים אוהבים לגזור מהעיתון) שיוכלו לחלוק אותם עם התושבים. מתנות מתאימות שאתה תוכל להביא כוללות פרחים חיים, שמיכה או כרית צבעוניות, נעלי בית או סוודרים. אם אתה מעוניין להביא אוכל, יש לוודא זאת מראש עם הצוות.

אם אתה הולך לביקור אצל אנשים ספציפיים, נסה ללמוד עליהם מראש – על הרקע, המגבלות והצרכים שלהם. למרות שחלקם אולי ייראו לך כמתנהגים בילדותיות, צריך לזכור כי האנשים האלה הם מבוגרים, לא ילדים. הכרה בהיסטוריה האישית של האדם וחוויות חייו היא מה שמאפשר לאנשים מבוגרים לשמור על כבודם, ולעתים קרובות גם על הקשר שלהם לעולם הסובב אותם.

זכור כי בתי אבות סיעודיים הם בתים לאנשים מבוגרים, ואתה צריך לכבד את הפרטיות ואת מרחב המחיה שלהם ככל האפשר. כשאתה נכנסת לחדר, גם אם הדלת פתוחה, הקש עליה.

אתה יכול למצוא את הדיירים בלובי, במסדרון, בגינה, בחדר הקהילה או בחדריהם. כדאי להתחיל שיחה על ידי הצגת עצמך כבדרך אגב: ".שלום שמי ... האם אתה רוצה שאבקר אותך היום?". יש כאלה שלא ירצו ביקור, אבל רובם כן יתעניינו. האינטראקציה שלך תהיה קצרה או ארוכה בהתאם לאדם שמולך. אפילו כמה דקות יכולות להאיר את היום של דייר קשיש.

אל תמהר. רוב הדיירים לוקחים את הזמן והביקור שלך כנראה יראה להם קצר, לא משנה כמה זמן תישאר.

אל תרגיש מחויב לפתור את הבעיות האישיות של הדיירים. פשוט חושב להיות שם כדי להקשיב ולהזדהות.

בסוף כל שיחה, לפני שאתם עוברים לביקור עם האדם הבא, תודה לדייר שבילה את הזמן איתך. אתה יכול ללחוץ את ידו או להציע לתת לו חיבוק. אם דייר לא רוצה שתעזוב, נסה לעניין אותו בפעילות אחרת, לקחת אותו כדי שיהיה עם קבוצה של אנשים, הדלק את הטלוויזיה, או תן משהו בידיו כמו מזכרת קטנה שיוכל להחזיק בה.

המנע מהבטחות. אל תבטיח לחזור אם אתה לא מסוגל לקיים. אל תאמר או תבטיח דבר אלא אם כן אתה מתכוון לו.

לאחר ביקור ראשון בבית אבות, חשוב על מה שקרה. האם אתה חושב שעשית משהו בחייהם של הדיירים? במה? מה למדת על אנשים מבוגרים? האם אתה חושב שתהיה מסוגל לבקר שוב ואם כן מתי?
לוגו אתר בטעינה
כל הזכויות שמורות לעמל ומעבר | מפת האתר