בתי אבות סיעודיים ירוקים

בתי אבות סיעודיים ירוקים

חפש מרכז
צור קשר
בתי אבות סיעודיים ירוקים
בתי אבות סיעודיים ירוקים
במאה שעבר, כאשר אנשים הזדקנו, הם טופלו בבתיהם של קרובי משפחה צעירים עד מותם. מנהג נפוץ זה החל להשתנות עם המהפכה התעשייתית שבה נשים, שהיו המטפלים העיקריים של הקשישים, התחילו לעבוד מחוץ לבית.

מה קורה כיום לקשישים כאשר בני משפחה לא יכולים לטפל בהם ודיור מוגן הוא לא סביר או לא מתאים לאנשים עם מוגבלויות פיזיות או נפשיות מתקדמת? לאלו שאין להם משאבים כספיים כדי לשלם עבור טיפול ביתי מקצועי מסביב לשעון, הסביבה של בית אבות סיעודי היא האופציה הטובה ביותר.

פרויקט הבית הירוק, מודל חדש לטיפול לטווח הארוך בארצות הברית, מציע סביבה מטפחת שבה זקנים וחלשים יכולים לשגשג. פרויקט הבית הירוק החל בשנת 2003 והתפשט מאז ל-27 מדינות. תושבי הבית הירוק, טיפול שממומן על ידי תוכנית "Medicare" (תוכנית ביטוח בריאות פדראלית לאזרחים בני 65 ומעלה) וקרנות פרטיות, חיים בביתנים עם חדרים פרטיים ואמבטיות פרטיות. הם משתתפים, מי שיכול, בהכנתה מזון ואוכלים באווירה קהילתית שהיא יותר כמו חדר אוכל ביתי מאשר קפיטריה. בניגוד לארוחות מאורגנות בבתי האבות, תושבי הבית הירוק חופשיים לבחור מתי לאכול.

167 בתי הבית הירוק בארצות הברית נבנו על ידי 39 ארגונים, ובסביבות 2,000 איש חיים בהם בסביבה שמחה העושה כבוד לצרכיהם ולרצונם. עוד 108 בתים דומים נמצאים בפיתוח.

"אף אחד לא רוצה לחיות בבית אבות," טוען ד"ר ביל תומס, גריאטר ניו יורקי בוגר הרווארד שעזר לפתח את הבתים הירוקים, בסרט תיעודי של המרכז למדיניות התקשורת בסנטה מוניקה. עם זאת, הוא אמר, "כשאתה מגיע לגיל 65 ומעלה, יש לך סיכוי של 50 אחוזים להימצא בבית אבות."

קרן רוברט ווד ג'ונסון, שסיפקה מענקים לפרויקט, כינתה את מושג הבית הירוק מודל שיכול להיות "קטליזאטור לשינוי חברתי משמעותי" באופן בו מטופלת האוכלוסיה המבוגרת בארה"ב. למרות שהבית הירוק אינו הדרך היחידה לכך, הוא מפגין גישה חדשה, פחות מוסדית, שמשפרת את הטיפול בקשישים.

עבודה במשרה חלקית בבית אבות בשנות ה -30 של חייו שכנעה את ד"ר תומס שחייב להיות דרך אחרת לטיפול בזקנים הסיעודיים. הוא לא אוהב את הטיפול בהזדקנות כמחלה שאין לה תרופה, עם טיפול רפואי שהוא לרוב נקבע בהגדרה מוסדית. לעתים קרובות מדי, בבתי אבות נראית לדעתו ירידה מואצת ביכולות גופניות ונפשיות של המטופלים והם עלולים להפוך במהירות חסר אונים, מרוחקים ואף קטטוניים.

בביתים הירוקים האווירה היא ביתית וצוותית, הדיירים מנהלים את עצמם ומטפלים בדיירים אחרים, ועל כך "מחזירים לחיים" זקנים תשושים. על פי עדויות שונות "אנשים שלא אוכלים אוכל אמיתי אוכלים שוב. אנשים שלא דיברו- מדברים שוב. אנשים שירדו במשקל לא משנה מה שעשינו עולים במשקל".
לוגו אתר בטעינה
כל הזכויות שמורות לעמל ומעבר | מפת האתר