התמודדות עם מעברים

התמודדות עם מעברים

חפש מרכז
צור קשר
התמודדות עם מעברים
התמודדות עם מעברים
התמודדות עם מעברים

בעקבות למידה ארוכת שנים, התבוננות ומחקר, הבחינו חוקרים ואנשי מדע כי ניתן להצביע על כמה שלבים בתהליכי מעבר ושינוי של אנשים. זקנה היא אחד מן המעברים האלה.
להלן חמשת השלבים בתהליך המעבר:

א. חששות ודאגות
    בשלב הראשון של השינוי / המעבר, הוא מצב שיש בו הרבה אי-ודאות, אדם פוגש ומבטא חששות ודאגות. הוא מרגיש לקראת מה הוא             הולך (שילוב מטפלים סיעודיים בביתו או מעבר למסגרת שלבית אבות סיעודי), אך אינו מכיר זאת מקרוב ולכן חושש מאד. מופיעות כאן           חרדות, הדחקה והכחשה. שלב זה נקרא לעתים שלב ההדחקה וההכחשה.

ב. כעסים
    מתוך החששות והדאגות, וכשכבר אי אפשר לברוח מהמציאות ומהשינויים, עולה התנגדות המלווה בהאשמה של האחרים: מטפלים                 סיעודיים , עובדים זרים, בני משפחה, מקבלי החלטות ועוד. שלב זה מאופיין בתחושות חזקות של אי-אמון וכעס.

ג. מיקוח והפרדה
    לגל הראשון של הכעסים מתלווים מרכיבים נוספים. החשש לאבד את מה שהיה מוכר ידוע ובטוח גורם לניסיון למצוא פתרונות חלופיים.           האדם מתכחש לעזרה לה הוא זקוק ומציע להישאר בביתו לבד עם פתרונות נקודתיים לקשיים שמעלים בני משפחתו או הגורמים                  המקצועיים. במבחן המציאות האדם זקוק לפתרון מקיף- בית אבות סיעודי או לחלופין עזרה צמודה של מטפלים סיעודיים ישראלים או              עובדים זרים. מנגנון    ההפרדה של האדם מגדיר על פי ראייתו " מי איתי ומי נגדי". אנשים נוטים בשלב זה לראות את המציאות בצבעי            שחור-לבן.

ד. קבלה פסיבית
    עם הכאב והקושי מתפתח שלב נוסף – תחילת ההשלמה. לעיתים ההשלמה מלווה בתחושת ויתור, קושי ואפילו דיכאון. יש פה קבלה               פסיבית של השינוי, מעין הסכמה ללא התלהבות של השינוי.

ה. קבלת השינוי
    בשלב החמישי והאחרון נוכל לראות יותר קבלה, שאינה רק השלמה פסיבית. נראה רגיעה והתחזקות של הביטחון העצמי. האדם לוקח             אחריות למצבו ואינו מאשים את הסביבה כמו בשלבים קודמים. ניתן לראות הרבה יותר שיתוף פעולה מתוך הבנה ששילוב מטפלים                 סיעודיים מאפשרת התנהלות יום יומית ומונעת הרעה במצב (כמו במקרה של נפילות) בשלב זה של השינוי יוכל האדם לזהות ולהודות גם       בנקודות אור שיש במצב החדש וקבלתו את השינוי תשפיע משמעותית גם על השקט הנפשי של קרובי משפחתו.

בכל שלב של התמודדות עם מעברים חשוב לשים לב ולזהות את השלבים השונים, כיוון שלא תמיד מבחינים בהם בבירור.
אם יש לכם התלבטות או ספק, צרו עימנו קשר ונשמח לסייע. טלפון 1700-700-390.

* קבוצת עמל משתפת פעולה עם חברת מייג′ור 22 המתמחה באיתור, הכשרה והסדרת העסקה של עובדים זרים בסיעוד.

לוגו אתר בטעינה
כל הזכויות שמורות לעמל ומעבר | מפת האתר