מדריך בתי אבות סיעודיים חלק א

מדריך בתי אבות סיעודיים חלק א

חפש מרכז
צור קשר
מדריך בתי אבות סיעודיים חלק א
מדריך בתי אבות סיעודיים חלק א
כל שהאוכלוסייה מזדקנת, יותר אנשים מתמודדים עם האפשרות של העברת עצמנו או בן משפחה מבוגר לגור בבית אבות. ההחלטה עשויה להתקבל לאחר אשפוז או מחלה, או לאחר הבחנה שקשה להמשיך ולפעול כרגיל כשצריך טיפול צמוד שקשה לקבלו בבית.

ההחלטה לעבור יכולה להיות מלחיצה, לעיתים קרובות בשל תפיסות מוטעות לגבי מקומות אלה. כדי לקבל החלטה שמתאימה לך או על יקירך, חשוב ללמוד כל מה שאפשר על בתי אבות סיעודיים.

מהו בית אבות סיעודי?

בית אבות סיעודי נותן בדרך כלל את הטיפול הסיעודי הטוב והמקיף ביותר עבור אנשים מבוגרים מחוץ לבית החולים. בתי אבות סיעודיים מספקים מה שנקרא טיפול משמורן, כולל פעולת סיוע עם האכלה, רחצה, הלבשה ויציאה מהמיטה. עם זאת, בתי אבות סיעודיים שונים, מספקים לרוב גם רמה גבוהה של טיפול רפואי. רופא מורשה ואחות או בעל מקצוע רפואי אחר זמינים כמעט תמיד במתן טיפול סיעודי מיומן 24 שעות ביממה. מרפאים אחרים, כגון מרפאים בעיסוק, זמין גם הם, אם כי לא כל היום.

לתווית "בית אבות סיעודי" יש קונוטציה שלילית עבור אנשים רבים. עם זאת, בתי האבות מספקים מרכיב חשוב של אפשרויות דיור מוגן. חשוב להפריד מיתוסים לגביהם.

מיתוסים על בתי אבות סיעודיים

אם אני לא יכול לטפל בעצמי בבית, בית אבות סיעודי הוא האופציה היחידה. יש אפשרויות רבות בימינו לעזור לאנשים מבוגרים להישאר בבית, החל בעזרה עם קניות וכביסה וכלה בביקור בקופת חולים. אם אפשרות הטיפול הביתי כבר לא מתאפשר, אפשרויות אחרות, כגון דיור מוגן, צריכות להישקל אם הצורך העיקרי הוא טיפול המשמורן ולא טיפול רפואי.

בתי אבות סיעודיים מיועדים לאנשים שמשפחותיהם לא יכולים לטפל בהם. בעבר הייתה אמונה חזקה שחובתה של המשפחה לטפל בקשישים. עם זאת, בעולם המודרני של משפחות קטנות המרוחקות אחת מהשנייה, וכשאנשים חיים לאורך זמן ממושך גם עם מחלה כרונית, זה כבר לא יכול להתאפשר. העברה לבית אבות לא אומרת שלא אכפת לך מיקירך. אם אתה לא יכול לספק לו את הטיפול הדרוש, ההחלטה האחראית ביותר היא למצוא לו מקום שבו צרכיו יתמלאו.

יש מקרים בהם בתי אבות לא פועלים כהלכה והדיירים מקבלים טיפול חסר . זה אמנם מצריך לחקור את בית האבות ביסודיות ולבקר בו לעתים קרובות, אך זה לא נכון שכל בתי האבות מספקים טיפול דל. ישנם יותר ויותר אמצעי הגנה המבטיחים טיפול נאות ומידע הזמין לציבור, כדי לעזור לך לקבל את ההחלטה הנכונה.

ברגע שאדם נכנס למסגרת של בית אבות סיעודי הוא יישאר בה, כיוון שהוא נזקק לטיפול רפואי מתמשך וטיפול סיעודי עד סוף חייו.

הסדרי מגורים בבית אבות סיעודי

האווירה ופריסת המגורים משתנים בכל בית אבות סיעודי. לדוגמא, חלק מהחדרים עשויים להיות פרטיים וחלק משותפים. החדרים עשויים לכלול חדרי אמבטיה משלהם, או שיהיו חדרי אמבט משותפים למספר חדרים. ארוחות מסוימות עשויות להינתן בחדר, בעוד שאחרות יוגשו בחדר אוכל מרכזי.

בעוד בתי אבות עוצבו בעבר עם אוריינטציה רפואית, כשקלות הטיפול בחולה היווה את המטרה העיקרית, הרי שבתים מודרניים עצבו באופן ביתי יותר, לפעמים לקהילות קטנות של 10 עד 30 איש בתוך אותו אזור.

מתי יש לשקול בית אבות סיעודי?

אם אתה ובני משפחתך עומדים בפני החלטה מהירה על מעבר לבית אבות סיעודי עקב אירוע רפואי, או עקב התמודדות עם מחלה מתקדמת חמרה כגון אלצהיימר או פרקינסון, קל לא יהיה לכם. יצוצו בכם קרוב לוודאי רגשות כגון אשמה, עצב, תסכול או כעס. בדיקת אפשרויות מבחינת דיור, עלויות וצרכים רפואיים יכולים לעזור לך ולמשפחתך לקבל החלטה מושכלת.

הנה כמה שאלות שיש לשאול כאשר בוחנים בתי אבות סיעודיים:
האם יקירך מסכים או מעוניין לעבור? הערכה רשמית יותר על ידי צוות רפואי יכול לעזור להבהיר את הצרכים של יקירך.
האם אפשרויות דיור אחרות יענו טוב יותר על צרכיו של יקירך? את הסיכון עשוי להיות גדול מדי, או הצרכים הרפואיים של יקירך לא מסוגלים עוד לקבל מענה בביתו או במתקן אחר, אם הוא זקוק להשגחה 24 שעות ביממה, או נמצא בסכנת שוטטות או לשכוח תנור חם, למשל, בית אבות סיעודי מיומן עשוי להיות האפשרות הטובה ביותר.

האם המטפל יכול לענות על צרכי יקירך? מטפלים בקשישים לרוב מסורים לעבודתם, אך מטפל אחד לא מסוגל להיות ערני וקשוב 24 שעות ביממה. לפעמים בני משפחה אחרים יכולים לעזור למלא את הפער. תוכניות יום, שירותים לטיפול ביתי והשגחה עשויים לעזור. עם זאת, ייתכן שתגיעו לנקודה שבה הצרכים הרפואיים יגדלו והטיפולים השונים לא יוכלו עוד לגשר על הפער או יהיו יקרים מדי.

האם הצורך בבית אבות סיעודי יהיה זמני או קבוע? לפעמים, מצב זמני יכול להיות מכוסה באמצעות טיפול ביתי, או כשבני המשפחה מסוגלים לתת טיפול יומיומי לטווח קצר. אולם, אם הטיפול צפוי להיות קבוע, הוא עלול להיות יקר מדי, לא בטוח או חלקי.
לוגו אתר בטעינה
כל הזכויות שמורות לעמל ומעבר | מפת האתר