ממלכת האושר

ממלכת האושר

חפש מרכז
צור קשר
ממלכת האושר
ממלכת האושר
בשנה זו, המוגדרת כשנת "המאושרות",שמה לה למטרה קבוצת עמל לקדם את נושא האושר. האמונה העומדת בבסיס מטרה זו היא כי האושר האישי של האדם והעובד משפיע בראש ובראשונה על איכות חייו של העובד עצמו. אך יש לכך תרומה חשובה להצלחה ולצמיחה של החברה והסביבה.

אך מהו אותו אושר אישי וכיצד הוא תורם לצמיחתה של החברה?
במדינת בהוטן החליטו שכסף וצמיחה כלכלית זה לא מספיק - אנשים צריכים גם להיות מאושרים. בראיון ראשון לעיתון ישראלי מסביר ראש ממשלת בהוטן איך מקבלים החלטות בעזרת "מדד האושר הגולמי", ולמה מדדים כלכליים רגילים לא מספרים את כל האמת.

אושר על פי טהינליי, אינו רק תיאור רגש סובייקטיבי של אדם זה או אחר" .אושר הוא מצב קיומי" הוא מסביר, "שאליו שואפים בני אדם לבדם יחד עם החברה כולה. מטרת הפיתוח בעולם צריכה להיות, אם כך, יצירת תנאים שיאפשרו השגה של אושר. מדד האושר מבוסס על האמונה שפיתוח חייב לשרת מטרה מסוימת, ולא להיות תהליך אינסופי של צמיחה כלכלית מבודדת, כזו שאינה יכולה לשרוד ואינה מתאימה לקצב ההיכחדות של המשאבים הטבעיים. מדד האושר מבוסס על ההנחה שמצב קיומי כזה יכול להיות מושג רק כאשר צורכי הגוף מושגים באופן שוויוני בחברה, ועם נזק מועט ככל האפשר לכדור הארץ.

"האושר הלאומי הגולמי ", יוצא מנקודת הנחה שפיתוח נכון של חברה אנושית מתרחש רק כאשר צמיחה כלכלית הולכת יד ביד עם צמיחה רוחנית. "כל אדם שואף להיות מאושר".
אותו אושר מורכב בדרך כלל משילוב של פרמטרים כמו תוחלת חיים, יציבות חברתית, גישהלטיפול רפואי, ממשל תקין, שוויון כלכלי ואמון חברתי.
גם בבריטניה מתכוונים למסד את" מדד אושר לאומי". הצעת החוק, שזכתה בין היתר לתמיכתם של שני זוכים בפרס נובל לכלכלה, גורסת כי "בחיים לא הכל זה כסף" ולכן יש ליצור מדד חדש שיכלול נתונים על מצבם הפיזי והפסיכולוגי של אזרחי הממלכה.
גורמים ב"דאונינג "10 אמרו כי המדד החדש יכלול בנוסף לנתונים על ההתנהגות הכלכלית של תושבי בריטניה, גם נתונים על התנהגותם הפסיכולוגית ומצבם הפיזי, והוא יהווה מרכיב מרכזי בקביעת המדיניות הממשלתית.
ישראל נמצאת במקום ה – 58 בדרוג האושר הגלובלי, מקום מפתיע בהתחשב במצבנו הביטחוני, הכלכלי והחברתי, ובהתחשב בכל הפרשיות השערורייתיות מסביב...

סקר שנערך לאחרונה גילה כי ארבעה מתוך חמישה ישראלים מצהירים שהם מרוצים. השאלה המעניינת בתוך הסקר הייתה: האם גם האנשים סביבך מרוצים? התשובה הייתה מפתיעה: 80% מהנשאלים העידו על עצמם שהם מרוצים, אך היו משוכנעים ש - 80% מהאנשים סביבם אינם מרוצים מהחיים. התמונה המצטיירת מוזרה במקצת - כמעט כולם חושבים שטוב להם יותר מאשר לחבריהם. לא יאמן, הדשא שלהם ירוק יותר משל השכן, או שזו מדינה שאזרחיה לא רק מקבלים ייסורים באהבה, אלא מחבבים אותם ממש.
גם בסדרה הטלוויזיונית של העיתונאי ואיש התקשורת מיקי רוזנטל "שישה שעורים על האושר" בלט בהעדרו הכסף כגורם מרכזי לאושר.

הנשאלים בסדרה מתארים תקופה קצרה יחסית שבה חשו תחושה של שלווה, סיפוק גדול,שלמות עצמית ו"סוג של הרמוניה עם העולם הסובב ועם עצמם". ברוב המקרים תחושות אלו קשורות בחוויה אינטימית בחברת אדם אהוב, נתינה וגרימת אושר לאדם אחר, חוויות עוצמתיות כמו לידת בן או נכד וכיו"ב.

פרופ' יורם יובל טוען בסדרה "שישה שעורים על האושר" שהמתכון ל"אושר" הוא מעט הנאה והרבה משמעות.
נוסחת ה"מעט הנאה-הרבה משמעות" נראית כרלוונטית ביותר גם לפיצוח סוגיית האושר בעבודה. אחרת, כיצד נסביר את העובדה,
שבסקרים שנערכים בנושא המקצועות המובילים ברמת ה"אושר" המדווחות הם דווקא מקצועות ההוראה (גננות ומורות) והסיעוד (אחיות),שמתאפיינים במשכורות נמוכות יחסית, מעמד ציבורי טעון שיפור ועבודה קשה ושוחקת?מדד האושר הגולמי יסביר תוצאות אלו שכן מקצועות אלו כוללים את הפרמטרים המרכיבים את האושר לפי ראש ממשלת בהוטן.

לוגו אתר בטעינה
כל הזכויות שמורות לעמל ומעבר | מפת האתר