פירמידת הצרכים של מאסלו

פירמידת הצרכים של מאסלו

חפש מרכז
צור קשר
פירמידת הצרכים של מאסלו
פירמידת הצרכים של מאסלו
דוגמה לשימוש במודל פסיכולוגי להענקת משמעות אחרת לזקנה ולזכות להזדקן בכבוד

תיאוריית הצרכים של הפסיכולוג אברהם מאסלו, מסדרת את הצרכים האנושיים החל מהבסיס הרחב, עד לצרכים העליונים בפסגת צורת הקיום האנושי. בתחתית הפירמידה קיימים צרכי חסך, ובראשה צרכי גדילה.

על פי פירמידת הצרכים של מאסלו, אנו פועלים כדי למלא חסך מסוים בדברים שהם חיוניים לקיומו הפיסי והפסיכולוגי של האדם.
התהליך קורה בו זמנית, לעיתים, ולעיתים תוך תנועות הלוך וחזר, בזמנים שונים ובתנאים שונים (מאסלו עצמו, (כך אומרים) זיהה זאת בערוב ימיו והודה כי אין לראות בהשלמת צורך אחד, תנאי למעבר לצורך גבוה יותר).
כאשר האדם חופשי מלספק את צרכי החסך, מופיעים מניעי הגדילה, אשר אינם חיוניים לעצם קיומו של האדם, אבל מספקים לו את התוכן שבשבילו כדאי לחיות.

מודל זה משמש אותנו להדגמת כוונתנו בחזון עמל ומעבר: להציע משמעות אחרת לזקנה ולהתמודדות עם משבר זקנה , כאשר המשמעות האחרת נמצאת בשלבים הגבוהים של הסולם, מעבר לצרכים הקיומיים והחברתיים.

כל אחת מהקבוצות של 10,000 עובדינו, החל מקבוצת המטפלים הסיעודיים, מטפלים פרא רפואיים, פסיכותרפיסטים, עובדים סוציאליים, תזונאים וועד הנהלת החברה, נפגשות בתיאוריה בשני מישורים:
הראשון הינו מישור אישי שלהם והשני הוא מישור הלקוחות להם הם מגישים את השירות - בהתאם לגישתנו כי:
"אהבה וחמלה הם צורך. לא מותרות. בלעדיהם האנושות לא יכולה לשרוד". (דלאי לאמה)

כך למשל בשלב הכשרת מטפלים סיעודיים אנו מסבירים להם כי עבודתם אינה רק פיזית ושיש להם תפקיד מפתח בקשר עם הקשיש והתמודדותו עם משבר הזקנה.
אנו מתייחסים לצורך של הקשישים להזדקן בכבוד ולמצוא משמעות בשלב זה של חייהם בסיכום וסגירת מעגלים, מעבר לצרכים הבסיסיים המסופקים על ידי הטיפוליים הסיעודיים.
באותה הזדמנות אנו מתייחסים גם למשמעות של תפקיד המטפלים הסיעודיים עבור עצמם, מעבר לצורך החיוני של פרנסה.

המודל מומחש על ידי דוגמאות לכל שלב ושלב והתנסויות במשחקי תפקיד ובאיתור החזקות והחולשות של כל איש צוות הרלבנטיות לכל אחד מן השלבים.
לוגו אתר בטעינה
כל הזכויות שמורות לעמל ומעבר | מפת האתר